Intervjuu "Ükskord ühes paigas" muusikalise kujundaja Siim Rohtväliga
Endla Teatri heliala juhataja Siim Rohtväli on kogupere lavastuse „Ükskord ühes paigas“ muusikaline kujundaja. Palusime Siimul, kelle roll on luua lavastuse heliline atmosfäär, tutvustada oma rolli ning lavastuse jaoks loodud muusikat.
Milline on muusikalise kujundaja roll ja ülesanne uuslavastuse valmimise juures?
Muusikalise kujundaja töö eesmärk on luua lavastusele heliline maailm, mis avab publiku ette uue emotsionaalse dimensiooni ja tugevdab laval jutustatava loo mõju. See tähendab, et muusikaline kujundaja ei piirdu pelgalt taustamuusika loomise või valimisega, vaid punub helidest ja rütmidest atmosfääri, mis toetab ja täiendab laval toimuvat. Tema ülesanne on helidega edasi anda meeleolusid, süvendada tegelaste sisemaailma ning suunata publiku tähelepanu olulistele hetkedele.
Kuidas saavutatakse lavastuse ühtne visuaalne ja heliline tervik?
Helikujunduse valmimisprotsessi üks tähtsamaid osi on pidev suhtlus lavastajaga, kuna lavastaja on see, kes määratleb lavastuse peamise sõnumi ja paneb paika meeleolu, misjärel kunstnikud (lavastuskunstnik, valguskujundaja, muusikaline kujundaja) loovad visuaalse ja muusikalise lahenduse, mis toetab lugu ja sobib ka sihtrühmaga. Teiste loominguliste töötajatega algab koostöö alles lavastuse valmimise lõppfaasis, kui on vaja paika panna stseenide vahetused koos muusikaga.
Kas oskad välja tuua, millised on lavaheli loomise väljakutsed ja eripärad just lastelavastuse puhul?
Kuna lavastuse muusika roll on ühelt poolt saalis kogetavaid emotsioone võimendada, siis selle tüki puhul on oluline, et muusika ei muudaks kedagi kurvameelseks. Muusika peab olema lastele arusaadav ja kaasahaarav. Lastelavastuse puhul on ka erinevate lugu elavdavate põnevate heliefektide kasutamine oluliselt sagedasem, kui täiskasvanud vaatajale suunatud lavastustes.
Kuidas kirjeldaksid lavastuse „Ükskord ühes paigas“ helipilti?
Lavale jõuab muusika, mis on samaaegselt nii funk, rock, kui ka indie, sekka tibake nunnutamist, aga mõnes kohas on siiski ka rohkem kärtsu-mürtsu. Päris saatanaid välja ei kutsu, aga kärinat saab selles lavastuses kuulda küll.