22. november
1925 esietendub G. Okonovsky kolmevaatuseline naljamäng „Kosjaturg“. Lavale seab selle jandi Aleksander Teetsov. Tegu on järjekordse lõbusa õhtuveetmistükiga, millelaadseid tollal aina lavale toodi, et meelelahutusnäljas publikule midagi kinoga konkureerivat pakkuda. Teatribüroo tutvustab näidendit nii: tegevus käib mõisaomanik Krollmanni viie tütre ümber, kes kõik mehele tahavad minna, kuid võtjaid ei leia. Viimaks ometi leiab kõige noorem peigmehe ja see noor leitnant aitab ka teised tanu alla. Kes lõbusat õhtut mööda tahab saata, ärgu puudugu „Kosjaturgu“ vaatamast. Esineb terve „Endla“ teatri koosseis.
Vaba Maa Pärnu väljaande hambamees Iks-Igrek, keda üleeile kohtasime, kui ta Ants Lauterit ja teatrikriitikut elevandi ja kihulasega võrdles, võtab selgi korral oma „Siit ja sealt“-rubriigis teatrile tähelepanu pöörata, öeldes 21. novembri numbris muuseas:
Olen poissmees ja mõtlen ka selleks jääda, kuid homme on „Endlas“ kõikide poissmeeste rõõmuks „Kosjaturg“. Kindlad turuteated küll puuduvad, kuid pistan setuka siiski aiste vahele ja sõidan korraks turule. Leian viimaks minagi kodukanakese ehk äärmisel juhtumisel toon kodu vähemalt kalkuni, sest kaagutavad nad ju mõlemad.Ja sellega „Kosjaturu“ teated ka piirduvad. Kuulutustest loeme veel, et näiteks 15. detsembril pakutakse seda näitemängu vaatamiseks peaasjalikult maainimestele, kes linna laadale tulevad, kuid etendusest, mille vaheaegadel mängib ka diviisiorkester, võivad osa võtta ka mittelaadalised ja linnainimesed. Aga ühtki arvustust või muud tagasisidet lavastuse kohra leida ei ole. Meie statistikatabelid ütlevad, et „Kosjaturgu“ mängiti kokku 6 korda ja seda nägi 800 inimest.
1952 esietendub nõukogude lastepere lemmikkirjaniku Arkadi Gaidari jutustusel „Timur ja tema meeskond“ põhinev noorsoolavastus. Lavastaja Arnold Sikkel, assistent Lembit Eelmäe, lavakujundus ja kostüümikavandid Edgar Sõõrolt. Lavastuses, kus lisaks Endla näitlejaskonnale tundub kaasa tegevat ka mitmeid koolinoori, kehastab Timurit Selma Sõõro, teistes osades mängivad Eduard Järs, Susella Põldmaa, Maimu Pajusaar, Lembit Eelmäe, Vello Tausaar, Heldur Mäger, Jüri Pool, Kaljo Peters, Boris Golõsov, Louise Vallimäe, Aino Kukepuu, Heiki Haravee, Ilmar Märks, Eldur Kaskoja, Veera Luur, Artur Ots, Aare Mõtus, Endel Kalda, Vello Martens, Vello Holm, Kaljo Asuoja, Rein Spiegelberg ja Arnold Kukepuu.
„Tundub kaasa tegevat ka mitmeid koolinoori“ ütlen ma seetõttu, et lavastusest säilinud harvadest fotodest ühel on näha mitmeid poisiohtu pioneere ning koolilaste kaasamisele näib viitavat ka lavastuse lühike mänguiga – see püsib repertuaaris vaid paar kuud ning 8 etenduse jooksul käib Timuri ja tema meeskonna tegemisi vaatamas 1031 külastajat. Kahjuks pole mul hetkel käepärast kaht lavastuse kohta Pärnu Kommunistis ilmunud artiklit, mis sellele ehk natuke rohkem valgust heidaks, aga olgu nad siin vähemalt ära nimetatud – 12. detsembri ajalehes ilmuvad L. Siimiskeri artikkel „Käisime Matiga teatris“ ja A. Tammeoru artikkel „Kauaoodatud noorsoolavastus“.
2002 esietendub Endla eksperimentaalsaalis Küün David Hare'i näidend „Blue Room“, mille aluseks on Arthur Schnitzleri skandaalne intiimdraama „Ringmäng“. Lavastaja Raivo Trass, kunstnik Kristiina Mõnd, valguskunstnik Triin Hool, muusika autor Avo Ulvik, Kümnes intiimses stseenis kehastavad Katariina Lauk-Tamm ja Sepo Seeman kumbki viite tegelast, kelle kohtumine viib iga kord vahekorrani.
Esietenduse päeval SL Õhtulehes ilmunud tutvustavat artiklit „Katariina Lauk-Tamm ja Sepo Seeman lahkavad üheöösuhteid“saab lugeda siit.
Ants Liiguse fotojäädvustused lavastusest:
„Blue Roomi“ mängitakse 50 korda ja seda näeb 5048 vaatajat. Ja kuigi Katariina Lauk-Tamme osatäitmine nomineeritakse järgmisel kevadel teatri aastaauhinnale, ei ole kriitikud selle lavastusega siiski väga rahul. Olgu siin ühevärvikama tagasisidena viidatudPostimehes ilmunud Kivisildniku artiklile „Viiruse teekond“.
2014 esietendub Küünis Patrick Hamiltoni viktoriaanlik põnevuslugu „Gaasivalgus“. Lavastaja Enn Keerd, kunstnik Liina Unt, valguskunstnik Margus Vaigur, videokunstnik Argo Valdmaa, muusikaline kujundaja Janek Vlassov. Mängivad Kadri Rämmeld, Ireen Kennik, Lii Tedre, Sepo Seeman ja Ago Anderson.
Uuslavastust tutvustava uudislooga Ester Vilgatsilt saab tutvuda siin, Kadi Herküli lühiarvustus aga on leitav siit.
Mats Õuna fotojäädvustused lavastusest:„Gaasivalgusega“ anti 33 etendust 3576 vaatajale.